Search
  • psychaniesiada

Czym jest depresja?

Updated: May 12

Odpowiadając na to pytanie należy zaznaczyć, iż depresja jest prawdziwą chorobą [1,2]. Każdy z nas od czasu do czasu ma gorszy okres, czuje się źle, jest zdemotywowany lub po prostu ma już dosyć. Jest to jak najbardziej naturalne i takie stany nie powinny nas martwić. Mogą one utrzymywać się przez kilka godzin, dni, ale prędzej czy później trafimy na coś, co poprawi nam humor. Problem pojawia się wtedy, gdy przygnębienie trwa tygodniami, miesiącami a nawet latami, wtedy mówimy o depresji. Gdy po jednym takim epizodzie zareaguje się odpowiednio szybko, może ona już nigdy nie wrócić. Jednak częściej nęka nas falami, a odstępy między epizodami z czasem maleją. Rzeczy, które kiedyś sprawiały nam frajdę i satysfakcję stają się obojętne i nudne, czujemy się zmęczeni i spada nasza aktywność. Depresja, według Ministerstwa Zdrowia [1], to „Częste zaburzenie psychiczne, które poprzez obniżenie nastroju poważnie zakłóca codzienne życie.”

Depresja nie jest lenistwem, ale bezsilnością. Co więc zrobić jeśli podejrzewamy ją u siebie, lub u bliskiej osoby? Przede wszystkim, nie bagatelizować. Depresję jak wiele innych chorób można wyleczyć. Jednak im dłużej nie są podejmowane żadne działania, tym bardziej proces ten staje się trudniejszy i dłuższy. Zatem, jak najszybciej należy się udać do sprawdzonego psychologa lub psychiatry [1]. Pamiętać należy, że nieleczona depresja niesie ze sobą szereg negatywnych skutków, takich jak: brak efektywności w pracy/szkole, utrata zainteresowań i relacji z otoczeniem. W najgorszym wypadku, może prowadzić nawet do samobójstwa! Wykonanie pierwszego kroku i sięgnięcie po pomoc specjalistów nie należy do łatwych i wymaga odwagi. I choć w polskim społeczeństwie jest to nadal piętnowane, w tej sytuacji warto pomyśleć o sobie.

Dlaczego ludzie chorują na depresję? Powody mogą być naprawdę różne. Od doświadczeń osobistych, takich jak strata bliskich osób, po uwarunkowania genetyczne, czy nieprawidłową reakcję organizmu [2,3]. W wypadku tej choroby, złota rada, by wyjść z domu i pobiegać nie da żadnych rezultatów. Samodiagnoza jest niebezpieczna. Większość cierpiących na depresję osób, nie zdaje sobie z tego sprawy. Przez obniżoną samoocenę, albo różne inne czynniki nie orientują się, iż coś jest nie tak. Za to bliscy, są w stanie zauważyć niepokojące sygnały.


Źródła:

[1] https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/kiedy-smutek-jest-choroba

[2] http://www.depresja.ipin.edu.pl/o-depresji/

[3] Hammen C., Depression. 1997.


-Szymon Leśniak

140 views0 comments

Recent Posts

See All

Fobia Społeczna

Fobię społeczną definiuje się jako zaburzenie lękowe [1]. Osoba posiadająca fobię społeczną doświadcza w jej wyniku silnego lęku w sytuacjach społecznych, z którymi na ogół większość osób nie ma probl

Problemy innych- jak się zachować?

Jedyną osobą w naszym życiu, której problemów doświadczymy w stu procentach, jesteśmy my sami. Owszem, nasze życie to łączenie się w grupy i wciąż trwająca koegzystencja z innymi organizmami, ale w os