Search
  • psychaniesiada

Fobia Społeczna

Updated: May 12

Fobię społeczną definiuje się jako zaburzenie lękowe [1]. Osoba posiadająca fobię społeczną doświadcza w jej wyniku silnego lęku w sytuacjach społecznych, z którymi na ogół większość osób nie ma problemu, na przykład zakupami w sklepie. Dopiero w latach 80 XX wieku fobię społeczną zaklasyfikowano jako zaburzenie lękowe [1]. Większość światowej populacji odczuwa lęk społeczny w określonych sytuacjach, ale jest to w zupełności normalne, chociażby stres przed publicznym wystąpieniem. Przy fobii społecznej lęk społeczny staje się wręcz irracjonalny i znacząco utrudnia życie. Świadomość istnienia tego schorzenia jest ważna, ponieważ po depresji i alkoholizmie jest to trzecie, najpopularniejsze zaburzenie psychiczne.

Przyczynami pojawienia się fobii społecznej może być nieprawidłowe działanie mózgu, kwestie genetyczne i dziedziczne (posiadanie w rodzinie kogoś dotkniętego zaburzeniem zwiększa szansę na jego wystąpienie), a także nasze osobiste doświadczenia (dziecko, nad którym znęcano się w dzieciństwie i wykluczano je z danej grupy ma większe szansę na rozwinięcie fobii społecznej) [2,3].

Ważną kwestią jest odróżnianie fobii społecznej od nieśmiałości. W tym drugim przypadku jest to cecha osobowości, która nie staje się tak uciążliwa jak fobia społeczna. Osoby z zaburzeniem często też bierze się za introwertyków i faktycznie mogą one nimi być. Różnica w zachowaniu introwertyka, a człowieka cierpiącego na tę fobię jest zasadnicza. Introwertyk może nie chcieć podejmować jakiejś czynności z powodu braku ochoty, a w tym drugim przypadku dana osoba może mieć chęć, by takową czynność podejmować, ale zrezygnować z niej z powodu strachu [2,3].

W sytuacjach stresowych, występuje wiele objawów fizycznych fobii społecznej, między innymi czerwienienie się, przyspieszenie bicia serca, drżenie rąk, duszności, nudności i łzawienie. Psychicznie taka osoba czuje się niekomfortowo w towarzystwie i cały czas wydaje jej się, że jest obserwowana [4]. Z tego powodu nie jest w stanie się rozluźnić i odczuwa, paranoiczny wręcz, strach. Już samo wyobrażenie siebie w niekomfortowej sytuacji (np. udział w spotkaniu towarzyskim) będzie rodziło stres. Mimo, że człowiek dotknięty fobią społeczną zdaje sobie sprawę z irracjonalności swojego lęku, nie przekłada się to na zmniejszenie jego odczuwania. Często w parze z tym zaburzeniem idzie nadużywanie alkoholu, który znacząco zmniejsza lęk w sytuacjach stresowych.

Fobię społeczną powinno się leczyć, by zmniejszyć jej uciążliwość i stać się w rezultacie bardziej otwartym i kontaktowym człowiekiem. Pomóc w tym może wyłącznie specjalista (psycholog, psychiatra, psychoterapeuta), a współpraca pacjenta jest bardzo ważna. Podejmowane działania to terapia, rzadziej farmakologia, czyli przyjmowanie odpowiednich leków.


Źródła:

[1] Ellen Hendriksen, Jak przestać się bać, Wydawnictwo: Feeria Science, 2020.

[2] https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-i-zaburzenia-psychiczne,fobia-spoleczna---co-to--objawy--przyczyny--leczenie--psychoterapia,artykul,71200511.html

[3] https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/fobia-spoleczna-patologiczna-niesmialosc-a-moze-cos-wiecej/

[4] http://online.synapsis.pl/Lek-spoleczny-jak-pozbyc-sie-paralizujacej-tremy.html


-Szymon Leśniak


115 views0 comments

Recent Posts

See All

Problemy innych- jak się zachować?

Jedyną osobą w naszym życiu, której problemów doświadczymy w stu procentach, jesteśmy my sami. Owszem, nasze życie to łączenie się w grupy i wciąż trwająca koegzystencja z innymi organizmami, ale w os

Zdalne nauczanie, a zdrowie psychiczne

Pandemia koronawirusa zaskoczyła cały świat. Z początkowo niegroźnej epidemii przerodziła się w światowy koszmar. COVID-19 wymusił zmianę dotychczasowej rutyny i narzucił korzystanie z dodatkowych śro