Search
  • psychaniesiada

Parę słów na początek

Updated: May 12

Życie jest jak kolega z podstawówki. Czasem śmiejesz się razem z nim, a czasem on śmieje się z Ciebie. Znany jest ze swojej nieprzewidywalności, niesprawiedliwości i brutalności. Ale trzymasz z nim, bo daje Ci to szansę na momenty radości.


Są jednak ludzie, którzy mimo tej szansy, momentów radości nie otrzymali wiele. Mają dość tego „kolegi z podstawówki”. Nie potrafią, bądź nie wiedzą, jak sobie z nim poradzić. W najgorszym wypadku pragną zakończyć tę znajomość. Zostawić Życie.

Jak pomóc komuś takiemu? Jak pomóc sobie? Przecież życie każdego człowieka jest ciężkie. Znalezienie w sobie wystarczającej ilości empatii, motywacji, zaangażowania i odwagi jest trudne… ale warto.


Z badań opublikowanych w 2017 r. przez WHO wynika, że 5,1 proc. Polaków zostało zdiagnozowanych z depresją. Plasuje to nasz kraj w pierwszej dziesiątce krajów europejskich z największym odsetkiem osób cierpiących na tę chorobę. Czynniki, które sprzyjają szybkiemu wzrostowi tej liczby to m.in.:

- niska świadomość społeczeństwa

- dezinformacja w statystykach

- bagatelizowanie problemu

- mitologizacja psychoterapii, farmakoterapii i terapii w szpitalach psychiatrycznych


Chcemy z tym walczyć. My, czyli grupa młodych ludzi z Krakowa. W ramach corocznej olimpiady Zwolnieni z Teorii tworzymy w tym roku projekt, który będzie obejmował szereg działań informacyjno-edukacyjnych, które będą mogły w realny sposób pomóc ludziom. W naszych mediach społecznościowych pojawiać się będą wywiady ze specjalistami (psychologami, psychoterapeutami i psychiatrami) oraz krótkie artykuły informacyjne. Nasz projekt zamierzamy również promować w świecie realnym- w szkołach. Weźmy sobie do serca cytat Norii Roberts: „Problemy są po to, żeby je rozwiązywać” i zróbmy coś pożytecznego.


Angażując się pomożesz nam, swoim bliskim, a przede wszystkim sobie.


-Natalia Consingy


173 views0 comments

Recent Posts

See All

Fobia Społeczna

Fobię społeczną definiuje się jako zaburzenie lękowe [1]. Osoba posiadająca fobię społeczną doświadcza w jej wyniku silnego lęku w sytuacjach społecznych, z którymi na ogół większość osób nie ma probl

Problemy innych- jak się zachować?

Jedyną osobą w naszym życiu, której problemów doświadczymy w stu procentach, jesteśmy my sami. Owszem, nasze życie to łączenie się w grupy i wciąż trwająca koegzystencja z innymi organizmami, ale w os