Search
  • psychaniesiada

Zdalne nauczanie, a zdrowie psychiczne

Updated: May 12

Pandemia koronawirusa zaskoczyła cały świat. Z początkowo niegroźnej epidemii przerodziła się w światowy koszmar. COVID-19 wymusił zmianę dotychczasowej rutyny i narzucił korzystanie z dodatkowych środków ostrożności. Wywołał również sporo zamieszania nie tylko w porządku dziennym, ale i na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej oraz edukacyjnej. Jedną z największych zmian było wprowadzenie zdalnego nauczania, które obróciło cały proces kształcenia o 180 stopni.

Młodzież początkowo zamknięta w domach na dwa tygodnie była wręcz uradowana, że ma „dodatkowe ferie”. Nikt nie mógł spodziewać się, że izolacja od rówieśników i ograniczona oferta spędzenia wolnego czasu będzie trwała miesiącami. Z czasem wśród młodych zaczął się nasilać stres, strach o przyszłość, co źle wpłynęło na kondycje psychiczną. Badacze z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacji Dbam o Mój Zasięg [1] przeprowadzili eksperyment społeczny, w którym udział wzięli nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice. Z badań wynikło, że aż 65,3% nauczycieli czuje się psychicznie dużo gorzej niż przed pandemią. Również ponad połowa rodziców odczuwa brak energii, zdenerwowanie oraz towarzyszy im zły nastrój. Natomiast 1/3 uczniów doświadcza ciągłego smutku, przygnębienia i samotności. Nie można się dziwić tym wynikom. Siedzenie w jednym miejscu przed ekranem przez kilka godzin dziennie nikomu nie służy dobrze. Duży kontakt z urządzeniami cyfrowymi może skutkować przemęczeniem, a nawet rozdrażnieniem. Pochłania nas frustracja, a co za tym idzie – stajemy się bardziej wybuchowi. Takim działaniem szkodzimy nie tylko sobie, ale również innym w naszym otoczeniu.

Dlatego w tym trudnym dla nas okresie dbanie o zdrowie psychiczne jest bardzo istotne. Aby udzielać wsparcia ważna jest wiedza, w jakich obszarach oraz w jaki sposób możemy wzmacniać młodzież, i nie tylko. Pracownicy placówek oświatowych będący w kontakcie ze swoimi uczniami mają możliwość zaobserwować i wychwycić niepokojące zachowania występujące u młodych i podjąć pierwsze działania w celu udzielenia pomocy. Doświadczenie, jakie mogli nabyć w ubiegłym roku szkolnym może pomóc wskazać obszar, na którym warto się skoncentrować podczas dbania o dobrostan. Warto również przy tym wszystkim zapewnić samemu sobie odpowiednie wsparcie.

Mimo wszelkich starań, lekcje online nadal nie są w stanie równać się ze stacjonarnymi, jeśli chodzi o opiekę psychiczną uczniów i pracowników. Nieprzerwanie pozostaje w tej kwestii jeszcze wiele do poprawienia.


Źródła:

[1]https://nauka.trojmiasto.pl/Naukowcy-zbadali-jak-zdalne-nauczanie-wplynelo-na-nasze-zycie-n146425.html


-Tymoteusz Horodyski

195 views0 comments

Recent Posts

See All

Fobia Społeczna

Fobię społeczną definiuje się jako zaburzenie lękowe [1]. Osoba posiadająca fobię społeczną doświadcza w jej wyniku silnego lęku w sytuacjach społecznych, z którymi na ogół większość osób nie ma probl

Problemy innych- jak się zachować?

Jedyną osobą w naszym życiu, której problemów doświadczymy w stu procentach, jesteśmy my sami. Owszem, nasze życie to łączenie się w grupy i wciąż trwająca koegzystencja z innymi organizmami, ale w os